Prepisivanje srpske ili BiH vozačke dozvole na nemačku – procedura

Ukoliko posedujete vozačku dozvolu iz Srbije ili BiH i selite se u Nemačku privremeno ili stalno, tu vozačku dozvolu možete da koristite samo prvih 6 meseci Vašeg boravka nakon čega ste obavezni da prepišete dozvolu na nemačku. 

NAPOMENA: ZA PREPISIVANJE SRPSKE I BIH DOZVOLE U NEMAČKOJ, PROCEDURA KOJA JE OPISANA U OVOM TEKSTU VIŠE NIJE VALIDNA (od januara 2017.). BILATERALNIM SPORAZUMOM IZMEĐU NEMAČKE I SRBIJE (BiH takođe) DOZVOLE A I B KATEOGRIJE SE MOGU JEDNOSTAVNO PREPISATI BEZ POTREBE ZA POLAGANJEM TEORIJE ILI PRAKSE I BEZ POTREBE ZA POLAGANJEM PRVE POMOĆI ILI TESTA VIDA. DOVOLJNO JE PREVESTI DOZVOLU NA NEMAČKI I IZVRŠITI ZAMENU U NADLEŽNOJ KANCELARIJI.

Nemačka ima dogovor sa određenim zemljama koji omogućava državljanima tih zemalja da jednostavno odu i zamene svoju dozvolu za nemačku, ali je za državljane Srbije i BiH nažalost u ovom trenutku procedura mnogo komplikovanija. U ovom tekstu su opisani koraci neophodni da se zamene srpska ili BiH dozvola za nemačku.

Prvi korak je prevod vozačke dozvole koju posedujete na nemački. To se može uraditi u ADAC-u i košta oko 40 EUR.

ADAC prevod vozačke dozvole
ADAC prevod vozačke na nemački – zaglavlje
ADAC prevod vozačke dozvole - pečat
ADAC prevod vozačke na nemački – potvrda
ADAC prevod vozačke na nemački - račun
ADAC prevod vozačke na nemački – račun

Nakon toga je potrebno uraditi test vida i dobiti potvrdu da je tu sve ok – ovo se radi u nekoj od ovlasćenih optika. U isto vreme ili nakon toga potrebno je proći kurs prve pomoći i dobiti takođe potvrdu o tome. Test vida i kurs prve pomoći koštaju oko 25 EUR.

Potvrda o položenoj prvoj pomoći - zaglavlje
Potvrda o položenoj prvoj pomoći – zaglavlje

Svi prethodni dokumenti se prikupljaju kako bi se skupili potrebni papiri koji se moraju predati u LBV (Landesbetrieb Verkehr ili Strassenverkehrsamt u zavisnosti od grada kancelarije mogu imati drugačije ime ) gde se predaje zahteve za prepisivanje dozvole na nemačku. Zahtev za prepisivanje dozvole košta 42.60 EUR. Termin u LBV/Strassenverkehrsamt obično možete zalazati preko interneta ili u manjim opštinama lično ili putem telefona.

LBV račun
LBV račun

Nakon predavanja dokumenata u LBV/Strassenverkehrsamt za nedelju-dve dobićete papire koje možete koristiti kako biste prijavili ispit iz teorije u TUV-u. U međuvremenu dok čekate prođite kroz teoriju jer se neki propisi razlikuju od onih u Srbiji a ko je vozio više od 2-3 godine verovatno je i zaboravio neke podatke – pogotovo one koji su eksplicitni u svojim brojevnim vrednostima.
Kada spremite teoriju i dobijete papire iz LBV-a/Strassenverkehrsamt-a možete zakazati ispit iz teorije. Ovo možete uraditi sami ili preko auto-škole u zavisnosti kako preferirate spremiti pripreme i izlazak na polaganje teorije.
Plaćanje se vrši u TUV-u na dan polaganja ako sami izlazite ili preko autoškole ako vam škola organizuje izlazak. Cena polaganja teorije je oko 20 EUR.

Izlazak na teoriju - račun
Izlazak na teoriju – račun

Nakon što položite ispit iz teorije dobićete potvrdu koju možete odneti u školu kako biste počeli sa časovima voženja i izlaskom na praktični ispit.

Potvrda o položenoj teoriji
Potvrda o položenoj teoriji

U zavisnosti od auto-škole i vaše trenutne spreme i toga koliko vozite po „PS-u“ škola Vam može tražiti da vozite između 3 do N časova kako bi Vas spremili za praktični test. Cene časa su obično oko 32 evra (45 minuta) dok se plaća i osnovni trošak (Gebuhr) u visini oko 100 EUR – ovo zavisi od škole do škole (negde je skuplje a negde jeftinije).

Auto-škola troškovi
Auto-škola troškovi

Kada škola oceni da ste spremni u dogovoru sa Vama prijavljuju Vas za praktični ispit. Obično ispit može da se zakaže najranije dve nedelje od momenta kada ste spremni za polaganje. Izlazak košta oko 85 EUR.

Ukoliko imate sreće i veštine položićete iz prvog puta, a ukoliko ne drugi put bi trebalo biti bolje… Elem, kada dobijete potvrdu da ste položili vožnju i praktično, sa tom potvrdom odlazite u LBV/Strassenverkehrsamt gde Vam izdaju nemačku vozačku dozvolu i zadržavaju Vašu postojeću.

Da napomenem, ovaj tekst je napisan na osnovu ličnog iskustva u Hamburgu – moguće je da postoje različite procedure u drugim opštinama i okruzima u Nemačkoj.

To bi bilo to – minimalni troškovi čitave procedure su oko 400 EUR a mogu znatno porasti ako uzimate veći broj časova, skuplju auto-školu ili ponavljate ispite. Srećno!

#ADAC#auto-škola#BiH#dozvole#Landesbetrieb Verkehr#LBV#nemačku#Prepisivanje#prevod#procedura#srpske#Strassenverkehrsamt#vozačke

Comments

  1. Slobodan - 02/03/2014 @ 13:26

    Hvala Milane za ovaj detaljani opis.

  2. Sused - 18/04/2014 @ 08:03

    Odličan tekst Milane…i mene čeka isto i super to ovako sada znam šta me čeka 🙂

  3. Milan - 25/04/2014 @ 23:50

    Hvala i srećno! 🙂

  4. Karlos - 17/08/2014 @ 04:22

    Drugar i ja sam u Hamburgu,vidim bosankse uvazavju od skora bez problema sta se desava sa Srpskim? Posto moram i ja moju da mnejnam..jbt a nemam volju oko skole pogotov sto mi jezik nije savrsen??? Postoji neka mogucnost da se uzmem Bosansku 🙂

  5. Milan - 17/08/2014 @ 14:03

    Ja sam protekle nedelje isto čuo da su počeli menjati bosanske/srpske dozvole kao i hrvatske, t.j. nije potrebno polagati testove ili praktičnu vožnju. Raspitaću se u toku sledeće nedelje pa ako saznam nešto više staviću napomenu u tekst.

  6. Milena - 20/08/2014 @ 11:04

    Da li si saznao nesto povodom srpskih vozackih? Ja koga god pitam nema pojma.

  7. Milan - 20/08/2014 @ 20:34

    Trenutno je jako teško doći do korisnih informacija. Zvali smo lbv ali se dugo čeka. Čim saznam nešto update-ovaću tekst i dodati komentar ovde 🙂

  8. Milena - 26/08/2014 @ 12:37

    Sta je tacno IBV? Ja sam zvala Landratsamt, odeljak za saobracaj i oni su mi rekli da sa vozackim koje nisu iz zemalja EU mora da se polaze prakicni i teorijski ispit.Ja sam zvala 20. avgusta.

  9. Vlada - 04/09/2014 @ 14:07

    Milane,

    veliki pozdrav i puno hvala za detaljno objavljen komentar.

    Reci mi da li si nešto saznao u vezi prepisivanja naših vozačkih dozvola ovde i da li vredi nadati se da će se u skorijoj budućnosti nešto realizovati po tom pitanju ili je bolje da se čovek upusti u avanturu polaganja?

    Unapred zahvalan.

    Pozdrav od novog mladog stanovnika Bremena.

  10. Milan - 04/09/2014 @ 19:54

    Poslednje što sam saznao na osnovu dokumentacije dostupne na sajtu Minhena (uploadovo sam ovde: https://www.mediafire.com/?fwqnkxfv6hek34h) vlasnici vozačkih iz Srbije moraju polagati za sve kategorije i teoriju i praktičnu vožnju. Vlasnici BiH dozvola moraju polagati samo za BE/C-/D klase dok za ostalo mogu zameniti/prepisati vozačku bez polaganja.

  11. Vlada - 05/09/2014 @ 00:08

    Milane,
    zaista svaka pohvala za tvoju ekspeditivnost. Ne znam da li je u pitanju krajnja nemarnost naše vlasti da se potpiše taj međudržavni sporazum ili šta god, ali tebi još jednom svaka čast na trudu. Retki su ljudi kao ti.
    Veliki pozdrav iz Bremena.

  12. Milan - 06/09/2014 @ 12:09

    Hvala na lepim rečima. Ne znam ni ja šta je u pitanju i zašto još uvek ne postoji dogovor između Nemačke i Srbije po pitanju vozačkih dozvola. Zaista je glupo da kada vozite auto u Srbiji možete doći kao gost u Nemačku i voziti uzduž i popreko bez problema, ali ako dođete ovde da živite i radite duže od 6 meseci morate polagati ispite kako biste prepisali vozačku. To je van svake pameti i logike, ali tako je.

  13. Goran - 07/09/2014 @ 10:25

    Šteta što još uvek nema lepih vesti po ovom pitanju. Živim u Minhenu od februara i nadao sam se da će doći do dogovora između Nemačke i Srbije po ovom pitanju. Zna li neko koji je krajnji rok da se počne sa prepisom vozačke (što podrazumeva polaganje testova i vožnje) od trenutka dolaska? Ja imam informacije da je to godinu dana i da se nakon toga mora vozački polagati ispočetka, mada neki kažu da ima fore 2-3 godine. Hvala unapred.

  14. Milan - 07/09/2014 @ 21:15

    Koliko znam rok je ranije bio 3 godine. Ako se u roku od 3 godine (od trenutka prijave u Nemačkoj) vozačka ne bi prepisala na nemačku, onda se moralo polagati ispočetka.

    Mislim da je ovo pravilo ukinuto i više nema ovog limita ali nisam siguran u to. Samo sam na par sajtova naišao na ovu informaciju.

    Evo šta kažu na jednom od sajtova:

    “Die Vorschrift, dass die Umschreibung einer ausländischen Fahrerlaubnis zwingend innerhalb von drei Jahren erfolgen musste, wurde inzwischen abgeschafft.”

  15. zoki - 09/09/2014 @ 20:38

    zdravo milane brate,jel znas gde bi mogli da se obratimo za pitanje o tim nasim dozvolama pa zar smo najgori jedino mi jos moramo da polazemo a nasa vlast brine samo tamo gde moze da ubere kintu a za svoj narod ne brine,evo azilanti iz bosne menjaju dozvole svakodnevno i ako se nezna dokle ce biti u nemackoj a mi koji zivimo tu ih samo posmatramo i mozemo da zaplacemo

  16. Milan - 09/09/2014 @ 23:27

    Zdravo. Da znam prvi bih se obratio kada mi je trebalo…

  17. Nebojsa - 17/09/2014 @ 22:03

    Pozdrav svima,

    Milane, kazes “ko se u roku od 3 godine (od trenutka prijave u Nemačkoj) vozačka ne bi prepisala na nemačku, onda se moralo polagati ispočetka.”

    Kako se to polaganje iz pocetka razlikuje od ovoga sto si ti prosao? Meni to lici na polaganje iz pocetka?

  18. Milan - 17/09/2014 @ 22:16

    Zdravo Nebojša. Liči na polaganje iz početka ali nije. U mom slučaju ja nisam imao obavezu da imam časove teorije u autoškoli nego sam sam pripremio, prijavio i položio teoriju čime se uštedilo i na novcu i na vremenu. Isto tako, kada se polaže iz početka mora se odvozati obavezan broj časova (mislim da je 30 ali nisam siguran) a ako znaš da je čas oko 32 evra onda je velika razlika da li se vozi 30 ili 3-5 časova koliko obično treba kada se prepisuje dozvola (ovo zavisi od spremnosti kandidata i procene autoškole t.j. instruktora…)

    Da sumiram ukratko, nije isto prepisivanje i polaganje iz početka jer ne postoji pravilima propisan propis o obaveznom broju teorijskih i praktičnih časova koje kandidat mora uzeti kada prepisuje dozvolu već se traži samo da položi.

  19. Marija - 29/09/2014 @ 19:24

    Pozdrav,
    Imam pitanje za vas.Ja sam rođena i živela sam u Srbiji ali sam po poreklu Nemica i skoro sam dobila Nemačko državljanstvo i došla sam da živim u Nemačku.Imam Srpsku vozačku dozvolu.Moje je pitanje da li moram polagati tj. proći tu do obuku i testove i kako se ja sad računam kada sam Nemica sa Srpskom vozačkom dozvolom.Ako neko zna odgovor molim neka mi objasni.Moram napomenuti da slabo pričam Nemački pa mi je teško da se raspitam o tom.Hvala unapred.Pozdrav

  20. Ognjen - 07/10/2014 @ 13:46

    Pozdrav Milane. Prvo sve pohvale za tekst.
    A sada pitanje. Krajem septembra sam se doselio u Nemacku. U tekstu ,kao i komentarima mi je sve jasno osim da li, kada se udje u postupak prepisivanja dozvole, moze da se nastavi sa voznjom kola i sa kojim papirima, sve dok se ne polozi ( ako sam dobro shvatio,rok je tri godine da se prepisivanje zavrsi) ?
    pozdrav

  21. Milan - 07/10/2014 @ 21:43

    Zdravo Ognjene, nakon registracije u Nemačkoj dozvoljeno je voziti sa dozvolom iz Srbije 6 meseci. Mislim da je neophodno imati izvađenu međunarodnu dozvolu za ovaj period vremena ali nisam siguran.

    Posle perioda od 6 meseci nakon registracije na adresi u Nemačkoj, potrebno je izvršiti zamenu / prepis vozačke dozvole na nemačku.

  22. Novi U Nemackoj - 12/10/2014 @ 12:39

    Pozdrav svima !

    Iskreno sam se razocarao,nisam ocekivao da smo toliko daleko od normalnog sveta.
    Imam dvojno drzavljanstv(Hu i Srb) i naravno nasu Srb vozacku novu karticnu.
    A na njoj sve kategorije sem (D1,D1E,D,DE) jel to znaci da cu morati svaku kategoriju jednu po jednu polagati i racunati na troskove od oko 400eu po kategoriji?
    Jos sam nov tu u D, razumem koliko toliko,prica mi ide zasad teze jos,ali kako polagati na nemackom kad nisam siguran u to sto pise (tu sam od 4.aug ,sto znaci da u februaru bi trebao menjati dozvolu).
    Jel zamenio neko ko je imao vise kategorija upisano?
    Hvala na pomoci

  23. Haris_TT - 13/10/2014 @ 20:21

    Pozdrav svima,
    od poznanika sam cuo da ce od novembra biti moguce prevesti srpsku vozacku dozvolu i uzeti nemacku.
    Koliko je to tacno, a ako nije, da li postoji sluzba kojoj bi se neko trebao obratiti o resavanju ovog pitanja?
    Mnogo je osoba kojima bi problem prepisivanja vozacke dozvole ustedelo vreme i novac.
    Pozz

  24. Goran - 21/10/2014 @ 09:44

    Pozdrav svima!

    Jos uvek zivim u Srbiji ali sam dobio posao u Stuttgartu i u fazi sam cekanja vize. Trebalo bih da se odselim januara meseca. Neko vreme vec pratim situaciju
    sa priznavanjem Srpskih vozackih dozvola i nadam se da ce uskoro da se taj problem resi. Stoje za sada dve cinjenice:
    1. U Nemackoj su poceli da priznaju Bosanske dozvole
    2. U Srbiji se hvale kako su sklopili medjunarodne sporazume sa Italijom, Spanijom i Makedonijom a da su u toku pregovori sa ostalim zemljama medju kojim je i Nemacka.
    Sve ljude molim da ukoliko imaju neku novu informaciju napisu ovde kako bi se ves sto pre prosirila.

    Puno pozdrava,

  25. sava - 21/10/2014 @ 21:24

    pozdrav zna li se kada ce biti dozvoljeno prepisati srb dozvolu bez polaganja.

  26. Goran - 22/10/2014 @ 22:37

    Pozdrav svima. Pratim duze vreme diskusiju na ovom sajtu i raduje me sto ima dosta ljudi zainteresovanih za ovaj problem. Mislim da jos uvek nema nikakvih zvanicnih informacija o priznavanju srpske vozacke ali deluje da se nesto desava po tom pitanju i da ce se nesto (nadamo se) uskoro desiti. I ja sam nacuo da ce se mozda i srpske uskoro priznavati ali na zalost sve je to na nivou “rekla kazala”. Kao sto moj imenjak gore rece, bilo bi lepo da svako ko cuje ili dobije neku bitnu informaciju podeli ovde sa nama. Za mnoge od nas ovde to je delikatno pitanje, da li cekati da se nesto desi ili prelomiti i polagati. Ja sam 9 meseci vec u Minhenu i dalje nisam pametan sta je ciniti i dokle cekati.

  27. Ognjen - 27/10/2014 @ 14:09

    Hvala MIlane za odgovor, no tu infomaciju sam imao, ono sto mi je idalje nedoumica jeste, da li se, kada se udje u postupak prepisa, a dok se ne poloze testovi i voznja ( sto moze trajati mesecima) dobija neki papir sa kojim moze da se vozi,ili ne ? Da li nakon 6 meseci od prijave boravka, a dok ne polozis za nemacku dozvolu ,ako si poceo postupak prepisa dozvole imas neki papir sa kojim mozes da vozis dok ne dobijes nemacku dozvolu?

  28. Radoslav Ristic - 10/11/2014 @ 17:23

    Dragi Milane,
    Veliki pozdrav iz Zrenjanina, molim te reci mi da li si 2007-2008 radio za Raiffeiezen.
    Mozda se poznajemo, sve u superlativu.
    Selim se i ja sa porodicom u Nemacku. 🙂

    S postovanjem
    Pozz.
    Radoslav Ristic – Rade

  29. Milan - 11/11/2014 @ 23:38

    Zdravo Rade,

    nisam ali mi je drago da je imenjak ostavio dobar utisak 🙂

    Srećno sa selidbom.
    Pozdrav

  30. aca - 17/11/2014 @ 10:22

    jer moze da se zameni srpska dozvola za nemacku ili nemoze

  31. aca - 17/11/2014 @ 10:24

    znam sigurno da se bosanska moze zamenuti za nemacku dozvolu 100 posto provereno

  32. Milan - 17/11/2014 @ 19:50

    Моže, ali samo uz polaganje testova i vožnje. Još uvek ne može dozvola za dozvolu bez polaganja. (Novembar 2014.)

  33. gimy - 21/11/2014 @ 02:41

    Moram da ispravim Milana da uvezi Bosanskih dozvola,Bosanci nemoraju da polazu testove,njihovo Ministarstvo je to zavrsilo,moj komsija je ovde u Köln-u bio pre mesec dana i dobio za 2 nedelje bez ocnog testa i bez prve pomoci,za Srpske nemam pojma ja sam se upisao u a.skolu i predao papire za flensburg, ocekujem odg. pa na polaganje.Ako neko ima neku novost neka upise.

  34. Milan - 21/11/2014 @ 18:57

    Ko pažljivije pročita početak teksta može da vidi da sam stavio napomenu da za neke kategorije kada se prepisuje bosanska dozvola ova procedurea više nije neophodna. U momentu kada sam pisao originalni tekst procedura je bila neophodna za sve kategorije bosanskih vozačkih dozvola. (2013.)

  35. Nikola M - 21/11/2014 @ 21:05

    Pozdrav Milane,

    Da li mozes da nadjes nekakvu informaciju koliko kosta prebacivanje za C kategoriju? Pokusavam da dobijem posao vozaca ketering kamiona na aerodromu i znaci mi bilo kakva informacija. Svaka cast za gore objasnjeno, sve je detaljno i razumljivo.
    Hvala unapred. Pozdrav iz zaostale Srbije…

  36. Milan - 25/11/2014 @ 20:19

    Zdravo Nikola. Iskreno, ne mogu saznati tačne troškove. Zavisi od auto škole. Ostali troškovi bi bili slični/isti kao i za B kategoriju pretpostavljam tako da bi najveći udar na cenu kao i obično bila auto škola. (cena i broj časova…)

    Možda neko drugi ko čita ove teme ima bolju informaciju vezano za cenu prebacivanja na C kategiriju?

    Ako saznam nešto novo od drugih ljudi napisaću.

  37. aca - 28/11/2014 @ 11:10

    milane opet ja zelim da kazem da je moj komsija otisao u rathaus ovde u kelnu predao bosansku dozvolu da zameni za nemacku bez ikakvih polaganja cekao je dve nedelje i dobijo je nemacku dozvolu to je bilo sad skoro pre nekih mesec dana da li imas neke informacije za srpske dozvole

  38. aca - 28/11/2014 @ 11:12

    totije najnovija vest u vezi bosanskih dozvola sto posto provereno

  39. Srdjan Bremen - 02/12/2014 @ 09:52

    Danas sam dobio odgovor iz MUP-a Srbije u vezi zamena srpskih vozacki za nemacke mnogi ce se obradovati jer su pregovori u toku.Evo ga mejl
    Oбавештавамо Вас да су возачке дозволе које су се у Републици Србији издавале до 31.12.2010.г., усклађене са Женевском конвенцијом о друмском саобраћају из 1949. године и Бечком конвенцијом о саобраћају на путевима из 1968. године чије је одредбе прихватила Република Србија кроз генералну сукцесорску изјаву, а које је према нашим сазнањима ратификована од стране већине држава чланица ЕУ. Како је чланом 41. Бечке конвенције о саобраћају на путевима прописано да ће стране уговорнице признати сваку националну возачку дозволу која је у складу са одредбама Прилога 6. Конвенције произилази обавеза међусобног признавања возачких дозвола.
    Од почетка 2011.године у Републици Србији се издају возачке дозволе чији је образац усклађен са Директивом ЕУ бр. 2006/126/ЕЦ од 20.12.2006. године о возачким дозволама.
    Такође, обавештавамо Вас да постоји иницијатива за закључивање билатералног споразума о узајамном признавању возачких дозвола између СР Немачке и Р Србије као и да су преговори о закључивању истог у току.

    МУП РС

  40. Milan - 05/12/2014 @ 20:59

    Hvala Srđane.

  41. Goran - 07/12/2014 @ 20:25

    Hvala Srđane na informaciji.

    To je odlična vest. Nadam se da će to da reše u nekom razumnom roku, jer neke stvari u Srbiji traju zaista dugo.

    Pozdrav
    Goran

  42. ljiljana hodjic - 08/12/2014 @ 19:24

    Postovani citaoci , na zalost moram da Vam kazem da je moj suprug trenutno u postupku prebacivanja vozacke dozvole srpske na nemacku i da nije sve tako kako neki ljudi ovde pisu .On tamo radi vec 8 meseci i na vreme je usao u postupak prebacivanja na nemacku dozvolu jer posle 6 meseci nema pravo da vozi sa srpskom dozvolom. Prvo je podneo zahtev zvanicnoj kuci i za to je platio 37,5 e. Posle njihove provere srpske vozacke dozvole na povratnu informaciju iz Beograda i njihov odgovor cekao je 45 dana .Tada je dobio spisak koji mora da odradi i dostavi da bi svoju srpsku vozacku kategorije B,C,D I E ,usao u postupak prebacivanja a to je sledece
    slika,fotokopija pasosa, polozena prva pomoc za te kategorije, lekarska dva pregleda za oci ,kompletan lekarski pregled i adresu auto skole . Kad je sve to dostavio poslali su ga u auto skolu da se upise i plati upis za prakticno polaganje i za svaku kategoriju ponaosob kao i polaganje testova za svaku kategoriju ponaosob .To sve suma sumarus sa po samo jednim casom teorijr i voznje i polaganjem iz prve i testova i voznje iznosi oko 2500 e. Ako uopste skola dozvoli po 1 cas .Mislim samo troskovi u auto skoli .Za lekarske preglede su cene razlicite od 75 do 150 e. Uz uslov da se prodje skola koja bez znanja nemackog ne moze jer prilikom voznje Brifer moze da ti postavi svakakva pitanja ,onda dobijes nalog da se upises u skolu da polazes za module ,svaki po 90e plus upis jer u Nemackoj po novom zakonu ne moze da se profesionalno vozi bez modula .Mi smo trenutno u velikom problemu pa se iskreno nadam da ce se taj sporazum sklopiti jer da napomenem da mi je i konzul u srpskom konsulatu rekao da to ne moze biti istina ali na zalost to je informacija od danas i sad ne znam vredi li da idem u nas konzulat ili u SUP. Volela bih da mi neko kaze sta je istina i da razgranicimo ovu agoniju .Izvinite ako sam Vas razocarala i smorila

  43. Marko - 08/12/2014 @ 20:49

    Zvao danas Führerscheinstelle u Stuttgartu. Za BiH dozvole zaista vazi da mogu samo da se prepisu, Dom za srpske jos uvek sve po starom.

    Za Gorana pozdrav i vidimo se 12og januara 🙂

  44. Ivan - 13/12/2014 @ 15:04

    Poštovanje Milane, pre svega da se zahvalim za ovako detaljan opis prilično komplikovanih peripetija.

    Ja već više od dve godine živim u Nemačkoj i evo tek od Avgusta 2014. sam pokrenuo ovaj proces i to samo zahvaljujući vašem veoma lepo urađenom opisu.

    I pored veoma dobrog znanja Nemačkog veoma je teško sinhronizovati u ovoj pokrajini gde živim KFZ-Zullasungstelle i bilo koju Fahrschüle, pošto svaka ima svoj sistem i svako priča nešto sasvim deseto.. Provera mojih dokumenata trajala je duže od dva meseca i evo već skoro 2 nedelje posle uplate čekam teorijski ispit koji se organizuje u jednom gradu pored mog, pošto ovde nema teorijskih ispita.

    Najviše bih voleo da i posle svog uloženog truda ipak taj gorenavedeni protokol bude potpisan i da lepo bez više ikakvih ispita i komplikacija jednostavno dobijem Nemačku vozačku dozvolu, isto to želim i svim ostalima koji se nalaze u sličnoj situaciji.

    Sve najbolje.

  45. Goran Minhen - 14/12/2014 @ 15:51

    Ivane,

    dakle i pored toga sto si ziveo vise od 2 godine (a nisi u medjuvremenu polagao za nemacku vozacku) nisu ti trazili da ides na polaganje ispocetka tj. od predavanja i nastave preko polaganja teorije i voznje? Znaci, traze od tebe samo da polozis prvu pomoc, teoriju i voznju? Mene zanima to jer je i dalje nejasno da li postoji bilo kakav rok u kome po dolasku u Nemacku moras da se prebacis na nemacku vozacku (u suprotnom polaze se kompletan vozicki ispocetka sto ukljucuje predavanja + sve casove voznje itd.).

    Hvala unapred.

  46. Ivan - 14/12/2014 @ 22:44

    Postovanje Gorane,

    Ima jedna jako čudna stvar u svemu ovome. Kada sam otišao u KFZ-Zullasungstelle gospođa koja radi na šalteru mi je rekla sledeće – “Aham, znači vi živite u Nemačkoj već duže vreme i otvorila neku crvenu knjigu propisa iz 2014. godine (nisam pročitao tačno šta je). I rekla mi je da pošto nisam napravio prepis dozvole u roku od prvih 6 meseci sada moram da polažem teorijski i praktični deo i da je odlazak na teorijske časove moja dobra volja a mogu da učim i kod kuće, i da posle moram izaći na praktični deo. I sada se ja već mesecima pitam, nije li u pokrajini gde ja živim već počelo od početka ove godine jednostavno prepisivanje Srpskih vozačkih na Nemačke.

  47. Goran Minhen - 15/12/2014 @ 21:27

    Ivane,

    Da, ima tu dosta konfuzije. Kako stoje stvari izgleda da je generalno to tako kad je u pitanju nemacka administracija. Svako prodje drugacije, ne samo kad su vozacke dozvole u pitanju nego po pitanju svega ostalog. Znam da je na nekom forumu (ne mogu da se setim gde sam to procitao) jedna zena pisala da su njenom muzu jednostavno izdali nemacku dozvolu na osnovu srpske bez ikakvih polaganja ali je to uradio u prvih 6 meseci boravka. Medjutim, ljudi su se javljali i “ispljuvali” je da lupa gluposti i da to nije tacno. Ko je sad tu lud veliko je pitanje. Ali zanimljivo je da je tvoj slucaj jos jedan slucaj koji potvrdjuje da izgleda u nekim pokrajinama funkcionise prepis srpske na nemacku bez polaganja ali samo u prvih 6 meseci!!!??? Mada nije iskljuceno i da je rec o gresci sluzbenika, koji mozda nije adekvatno informisan. Ja isto tako ne uspevam da saznam postoji li uopste taj neki rok u kome se mora covek prebaciti na nemacku dozvolu i mora li se uopste nakon tog roka cela procedura polaganja proci. Milan je ovde o tome pisao i nasao je negde da je rec o 3 godine ali izgleda da je taj rok ukinut.

  48. Ivan - 16/12/2014 @ 19:48

    Poštovanje Gorane,

    Ako se ja dobro sećam, negde sam čitao da je dozvola jednoj Gospođi prepisana bez problema u Niedersachsenu u Lehrte-u pokraj Hannovera, i tamo sam video da je svašta napisano za i protiv. Što se mene tiče to može biti istina, ali najverovatnije samo u tom slučaju da je neko napravio grešku, pošto sam našao i oficijelni Nemački dokument koji kaže da je sa našom dozvolom potrebno polaganje i teorijskog i praktičnog dela (za BIH dozvole piše tamo da ne mora da se polaže ništa sa B klasom i da je prepis automatski), a da je olakšica u tome što se ne mora ići na časove, niti voziti celokupan fond časova tako da sam ja načisto što se tog dela tiče. Ipak mi je čudno i neverovatno da to sa Srpskim dozvolama nije davno davno rešeno i da smo barem po tom pitanju mirni, no to uvek kod nas ide mnogo komplikovanijim tokom.

  49. Srdjan Bremen - 21/12/2014 @ 16:02

    Ljudi moji ja ne znam da li oni nas smatraju debilima sto se tice ovih vozacki ili sta je.Pre nekoliko dana sam otisao da se raspitam da vidim sta bi sve trebalo da uradim za polaganje ovi tamo u auto skoli poceli da pametuju kako nama nije isti auto put da lupaju neke gluposti pa kao zato moramo da polazemo.Ja reko njima a bosanci mogu da menjaju vozacke bez polaganja a u svojoj drzavi ni nemaju autoput polagali po nekim cukama ja ne izlazim iz auta pet godina prosao celu Evropu sa autom i oni nam sad pametuju nego ajde otisao bih da polazem da nije skupo i komplikovano ali stvarno ja gluplji zakon nisam video u zivotu jer nikako ne mogu bez auta i nadam se da ce vise nasa vlada da potpise taj sporazum neka urade vise nesto za svoj narod.A vazno je da ima potpisan sporazum sa Japanom. 🙂

  50. Goran - 29/12/2014 @ 15:18

    Zdravo,

    moji kumovi su pre neki dan kombijem putovali sa covekom koji tvrdi da ce nakon nove godine biti priznavanja Srpskih dozvola. Kaze da je u pitanju neka uredba koja od prvog januara stupa na snagu. Tvrdi da je to sigurna informacija. E sad ako je on lagao mene i ja lazem vas… 🙂

    Puno pozdrava,
    Goran.

Leave a Reply

Your email address will not be published / Required fields are marked *